تبلیغات
سرگرمی - 15 راز بدن
1- اثر زبان
اثر خطوط و اشكال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل میكند. یعنی هر انسانی خطوطی كاملا منحصر به فرد روی زبانش دارد. از این رو اثر زبان میتواند به عنوان یكی از فاكتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.

2- پوست

انسان نیز مانند دیگر پستانداران هر لحظه در حال پوست انداختن است. طبق تحقیقات انسان در هر ساعت 600 هزار ذره از پوست خود را در فضا پراكنده میكند. این مقدار برابر 700 گرم پوست در هر سال می‌باشد. به صورت میانگین انسان در سن 70 سالگی تقریبا به میزان پنجاه كیلوگرم پوست اندازی كرده است.

3- تعداد استخوان ها

جالب است بدانید كه كودك انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یك فرد بزرگسال دارد. ما زندگی مان را با 350 استخوان شروع میكنیم، اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان‌ها به یكدیگر این مقدار به 206 عدد استخوان كاهش پیدا می كند.

4- تغییرات معده

هر سه یا چهار روز یكبار تغییراتی در معده شما بوجود می‌آید. اسیدهای قوی كه معده برای هضم غذا به كار میگیرد، باعث تاثیراتی روی خود آن نیز می‌شود. البته معده مكانیزمی برای جلوگیری از هضم كامل خود دارد.

5- حس بویایی

حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نیست و فقط میتوانیم 50 هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم.

6- طول روده باریك

طول روده‌های باریك تقریبا 4 برابر بلندتر از قد متوسط انسان است. اگر روده‌های باریك به شكل كنونی خود نبودند، طول آن‌ها به 5 تا 7 متر می‌رسید.

7- باكتری ها

در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیك به 32 میلیون باكتری زندگی میكنند كه بیشتر این باكتری‌ها بی‌ضرر هستند.

8- بوی پا

منشا بوی پا غدد عرقی هستند. در یك جفت پا 500 هزار غده تولید غرق در حال فعالیت است كه میتوانند روزانه نیم لیتر عرق تولید كنند.

9- سرعت عطسه

هوایی كه موقع عطسه كردن از دهان خارج میشود بالغ بر 160 كیلومتر در ساعت سرعت دارد. عطسه كردن فشار بسیار زیادی به بدن تحمیل میكند. محال است كه بتوانید چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه دارید.

10- مسیر خون

خون مسیر زیادی را در هر لحظه در بدنتان طی میكند. تقریبا نزدیك به 100 هزار كیلومتر مسیر خونی در بدن وجود دارد. قلب این عضو حیاتی و پركار بدن روزانه دو هزار گالن خون (برابر با 7500 لیتر) را در این مسیرها پمپاژ می‌كند.

11- مقدار بزاق

شما مایل به شنا در آب بزاق دهانتان نیستید، اما جالب است بدانید كه هر شخص به طور میانگین در طول زندگی‌اش نزدیك به 24 هزار لیتر بزاق تولید میكند. این مقدار برای پركردن دو استخر شنا كافیست.

12- صدای خر و پف

بعد از سن 60 سالگی، 60 درصد مردان و 40 درصد از خانم‌ها شروع به خر و پف خواهند كرد. صدای خر و پف میتواند تا حد كر كردن پیش برود. عموما صدای خر و پف 60 دسیبل است كه یعنی به بلندی صدای صحبت كردن معمولی اما این صدا میتواند تا 80 دسیبل نیز پیش برود. 80 دسیبل یعنی صدای یك دریل بادی كه در حال نفوذ به بتن است. صدای بالای 85 دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر میباشد و ممكن است باعث كری شود.

13- رنگ و تراكم مو

آیا می‌دانستید تراكم موی سر را از روی رنگ آن میشود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان 100 هزار پیاز مو روی سرش دارد. هركدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید 20 تار مو میباشند. افرادی كه موهای بلوند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ‌ها سود میبرند، در نتیجه این افراد موهای پرپشت‌تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلوند 146 هزار، برای موهای مشكی 110 هزار، برای موهای قهوه‌ای 100 هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز 86 هزار عدد میباشد.

14- رشد ناخن ها

اگر ناخن‌های دست تان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد میكند این كاملا طبیعی است. ناخن‌هایی كه بیشتر در معرض استفاده قرار میگیرند زودتر رشد میكنند. ناخن انگشت‌های بلندتر و دستی كه با آن مینویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن‌ها در هر ماه به اندازه یك دهم اینچ رشد میكنند.

15- نیاز به خواب

شاید بعضی اوقات بگویید كه دارم از شدت خواب میمیرم، اما به معنای كلمه توجه نداشته اید. شما بدون خوردن غذا تا هفته‌ها زنده میمانید، اما بعد از 11 روز نخوابیدن، برای همیشه به خواب خواهید رفت.